Gelin Nişan Başı

Müşterinin yüz ve vücut ölçülerine saçının uzunluğuna ve kalitesine giyilecek gelinlik veya nişanlığa kullanılacak aksesuara ve duvağın modeline uygun olarak saçların taranıp, toplanıp şekillendirilmesi işlemi olarak adlandırılmaktadır.  uygulamasında düğünün yapılacağı mekân da çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. Düğün dış ortamda yapılacaksa havanın neminden dolayı saçlar kabarıp şekli her an bozulmaya maruz kalabilir. Bu yüzden ya sıkıca tutturulmuş topuzlar tercih edilmeli ya da sabitleyici ürünün neme karşı etkili olanı tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kır düğünü yapılacaksa saçlara doğal veya yapma kır çiçekleri ise hoş bir görüntü elde edilebilmektedir. Saç modeline karar verirken düğünün nerede yapılacağını öğrenmek gerekir. Kır düğünü için saçlara minik çiçekler salon düğünü için topuz uygulaması yapılması gelin olan kişiyi daha şık göstermektedir. Duvak takılmayacaksa güzel bir taç inci tokalar minik çiçekler boncuklar ışıltılı tokalar şık aksesuarlar kullanılmaktadır. Saç şekillendirme işlemine geçmeden mutlaka kullanılacak aksesuarları gelinin yüz şeklini gelinliği düğünün nerede nasıl yapılacağı öğrenilmesi gerekmektedir.

Damat ile gelinin boy oranlarının öğrenilmesi Beylikdüzü gelin başı şekillendirmesi işleminin başarıya ulaşmasını sağlamaktadır. Düğün açık havada yapılacaksa hava koşullarını da göz önünde bulundurarak Beykent gelin başı şekillendirmesi işlemine geçilmesi gerekmektedir. Gelinin başını ve yüzünü örtmek için kullanılan tülden veya dantelden oluşan örtünün ismi duvaktır. Gelin olacak kişinin kişisel tercihi yönünde duvaklar uzun veya kısa bunun haricinde dantel tül ve kurdele şeklinde ve tek veya iki veya üç kat olabilmektedir.

Çok uzun duvaklar kullanıldığı gibi sadece yüzü örtecek kadar peçe şeklinde olan duvaklar da kullanılabilmektedir. Bazen de sadece gelinin başını süsleyecek şekilde olmaktadır. Duvak seçerken de gelinin yüz ve vücut ölçüleri dikkate alınması gerekmektedir. Kısa boylu bir kişiye kabarık ve kısa bir duvak kullanmak o kişinin boyunun daha kısa görünmesine sebep olmaktadır. Yine aynı şekilde toplu ve yuvarlak hatlı gelinlere de ince ve kabarık olmayan duvak seçilmesi gerekmektedir. Saç modeline uygun olarak duvak uygulama yöntemleri de değişmektedir. Tepede toplanan bir saç modelinde duvak topuzun hemen altından takılırsa çok daha güzel bir görüntü elde edilmiş olur. Yine aynı şekilde başın arkasında ve ensede toplanan saçların alt tarafından tutturulması gerekmektedir. Bazen gelinler duvak istemeyebilir bu durumda da duvaksız kullanılabilecek Beylikdüzü gelin başı modeli tercih edilebilmektedir. Başın tepe noktasında oluşturulan topuza uygun olarak duvak topuzun alt kısmından tutturulmaktadır. Tepede topuz yapmadan da duvak başın üst bölgesine takılabilmektedir. Başın arka bölgesinde oluşturulan topuzun alt kısmından duvak takılmaktadır.

Beylikdüzü Gelin Nişan Başı

Ensede yapılmış bir topuzun alt kısmından toka yardımıyla duvak tutturulmaktadır. Seçilen taç, topuz ve duvağın duruşuna uygun olarak takılmaktadır. Yarım topuz uygulaması yaptıktan sonra saçın alt kısmından duvak tutturulur daha sonra diğer saçlar duvağın üzerine dağıtılmaktadır. Beykent gelin başını süslemek için kullanılan çiçekli ve boncuklu olduğu gibi taşlı taçlar ve ışıltılı tokalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar bazen birkaç tanesi bir araya getirilerek ya da ayrı ayrı kullanılabilmektedir. Bazı aksesuarlar büyük bir taç şeklinde tasarlandığını söylemek mümkün olmaktadır. Bazı aksesuarlar da tek tek saça serpiştirilerek kullanılması gerekmektedir. Saç modeline uygun olarak çok çeşitli aksesuarlar var olduğunu bilmekteyiz. Bunlar boncuk ve taş gibi ayrıca çiçek gibi dantel ve fileden oluşan kep veya şapkadan oluşabilmektedir. Saçta oluşturulan model doğrultusunda kullanılacak aksesuarlar saçın gereken yerlerine tutturulur veya serpiştirilmektedir. Saç modelinin uygun olduğu her durumda uygulanabilmektedir.